تبلیغات
lkramin - دادستان كل: ضابطان حق خدشه‌دار كردن كرامت متهمان را ندارند
 
lkramin
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رامین
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ضابطان باید با به رسمیت شناختن چهارچوب قانونی مقتضی حساب شده، قانونمند و منضبط عمل كنند و طوری نباشد كه اقدام بجای ناجا با بدسلیقگی و قانون‌گریزی و افراط و تفریط برخی، سوژه دست مغرضان دهد و اصل طرح به چالش كشیده شود. این نكته را هم باید توجه كنیم كه در اجرای عدالت نیز نباید از صراط تعادل عدول شود.
در پی برخورد نیروی انتظامی با قاچاقچیان مواد مخدر و انعكاس اخبار و عكس‌های آن كه در بسیاری از صحنه‌ها، نیروهای پلیس در حال ضرب و شتم متهمان هستند، دادستان كل كشور تأكید كرد: ضابطان حق خدشه‌دار كردن كرامت و شخصیت افراد را ندارند.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی در پاسخ به سؤالات خبرنگار «تابناك» كه پرسیده بود: آیا ضرب و شتم متهم هنگام دستگیری وی با قانون و شرع مقدس همخوانی دارد یا خیر، اظهار داشت: «مثلث عدالت كیفری مبتنی بر سه ضلع حقوق جامعه، حقوق مجنی علیه و حقوق بزهكار است و ‌باید هر یك از آنها در موقعیت مقتضی خویش ملحوظ نظر واقع شود؛ لهذاست كه در منشور حقوق شهروندی كه آیت‌الله شاهرودی ابلاغ فرمودند، به این موضوع صراحتا اشاره و كرامت و حیثیت افراد مورد توجه قرار داده شده و ساز و كار رفتار عادلانه و قانونمند برای كارگزاران امر قضا و ضابطان ارایه طریق گردیده است. در این راستا، ضابطان حق ندارند برخوردی نمایند كه كرامت و شخصیت افراد را خدشه‌دار سازد. ضابطان تحت امر مقام ذیصلاح قضائی مكلف به اجرای قانون هستند».

دری نجف‌آبادی درباره حقوق شمرده شده برای متهم و بزهكار در قانون تأكید كرد: «سیاست‌های كیفری عادلانه و منصفانه باید هم متضمن تأمین حقوق جامعه باشد، هم از حقوق زیان‌دیده صیانت كند و هم حقوق قانونی بزهكار را ملحوظ نظر قرار دهد تا حیات و حیثیت بزهكار در قبال عكس‌العمل جامعه حفظ گردد؛ این مهم هم در قانون ااسی در اصل 39 مورد توجه قرار گرفته و هم اعلامیه جهانی حقوق بشر ضمن شناسایی محكومین، استفاده جوامع را در حق كیفر اعمال ضداجتماعی محدود و تعدیل نموده و تجاوز از آن را نقض حقوق انسانی می‌داند، از همه مهمتر قوانین حكمیانه اسلام اصیل،‌ مشحون از این هدفمندی‌ها و غایت‌گرایی‌هاست».
دادستان كل كشور با تشكر از خدمات نیروی انتظامی در راستای تأمین امنیت و آرامش جامعه گفت: «تأمین امنیت پایدار و ایجاد آرامش و ثبات در جامعه، از جمله مهمترین تكالیف حاكمیت است و بدون بروز و ظهور شرایط ایمن و سالم در جامعه، تحصیل اهداف ناممكن بوده و هرج‌ومرج و اجحاف و قلدری و تعدی و تجاوز سایه خواهد گسترانید؛ برای همین امكانات كشور باید به صورت فراگیر بسیج شده و همه با هم در جهت ایجاد جامعه‌ای عادلانه و فضلیتمند و برخوردار از امنیت همه‌جانبه همت گماریم و با تمام توان در برابر عوامل مخل امنیت به مبارزه برخیزیم».

وی توضیح داد: «در نظام اسلامی فلسفه وجودی حاكمیت، تأمین امنیت و ایجاد رفاه در سایه‌سار عدالت و برای نیل به اهداف متعالی است كه محصول آن، دستیابی به دنیا و آخرت حسنه است؛ مدینه فاضله اسلامی به شرایطی اطلاق می‌گردد كه مردمان، رابطه فهمیانه و كریمانه با یكدیگر داشته و با اعراض از افراط و تفریط، در صراط ایمن تعادل قدم بردارند و نسبت به حریم و حقوق یكدیگر ملتزم و به شرافت و كرامت انسانی خویش پایبند باشند».

دادستان كل كشور در عین حال تذكر داد: بند 14 اصل سوم قانون اساسی بر تأمین حقوق همه‌جانبه افراد اعم از زن و مرد و ایجاد امنیت قضائی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون اشاره نموده و چنانچه از روح حاكم بر قانون اساسی برمی‌آید و در فواصل مختلف اشاره شده، در هیچ شرایطی نباید آزادی‌های مشروع و حقوق حقه ملت سلب شود. ظرافت و حساسیت این موضوع تا بدانجاست كه حتی در فصل سوم قانون اساسی در باب حقوق ملت، حقوق متهم نیز مورد غفلت قرار نگرفته و صراحتا در اصل 32، 33، 34، 35، 36، 37 و 39 نیز به انحای مختلف به این مقوله توجه ویژه‌ای مبذول گردیده است و دولت و حاكمیت را موظف به ادای این حقوق تلقی نموده است».

دری نجف‌آبادی در پاسخ به این پرسش كه آیا می‌توان با مجوز كلی اقدام به ورود و تفتیش منازل قاچاقچیان خرده‌پا كرد، گفت: در حقوق كیفری در تعبیر «حقوق متهم» و «محاكمه عادلانه» وجود دارد. عدالت كیفری اقتضا دارد نسبت به حقوق افراد و از جمله متهم توجه گردیده و از عدول از رفتارهای عادلانه اجتناب گردد. در عین حال، نسبت به مصالح اجتماعی و حاكمیت ملی كه همواره جزو مهمترین ارزش‌ها برای یك ملت است، ملتزم بوده و حریم سلامت اجتماعی نقض نگردد.

وی درباره میزان هماهنگی نیروی انتظامی با دستگاه قضائی و دادستانی در این زمینه با تشكر از تلاش دست‌اندركاران طرح ارتقای امنیت اجتماعی گفت: «دستگاه قضائی حمایت و هماهنگی خود را در مقاطع مختلف اعلان نموده و با تأكید بر ضرورت قانونمندی در ایفای این وظیفه خطیر، خواستار التزام ضابطان محترم قضائی به اوامر مقام ذیصلاح قضائی شدند. لذا اقدامات با هماهنگی دادسراها در سراسر كشور و دادسرای عمومی و انقلاب تهران انجام پذیرفت؛ البته در برخی موارد، تخلفاتی گزارش شد كه مسئولان محترم قضائی و انتظامی با هماهنگی و قانونمندی و انضباط به طرق مقتضی برخورد نمودند و در مجموع، امیدواریم شاهد انجام چنین طرح‌هایی در گستره ملی و به منظور تأمین رضایت مردم باشیم كه بی‌تردید مردم شریف ما قدرشناس خادمان خود در عرصه گسترش و تأمین امنیت خواهند بود».

دادستان كل كشور هشدار داد: «ضابطان باید با به رسمیت شناختن چهارچوب قانونی مقتضی حساب شده ـ قانونمند و منضبط عمل كنند و طوری نباشند كه اقدام بجای ناجا با بدسلیقگی و قانون‌گریزی و افراط و تفریط برخی، سوژه دست مغرضان دهد و اصل طرح به چالش كشیده شود. این نكته را هم باید توجه كنیم كه در اجرای عدالت نیز نباید از صراط تعادل عدول شود».
 
تصاویر از ایرانیوز

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش كه عكسبرداری و فیلمبرداری از صحنه ضرب و شتم متهمان و پخش پی در پی آن از صداوسیما، با حقوق متهمان و نیز آرامش و امنیت روانی جامعه همخوانی دارد، اظهار داشت: «همراهی افكار عمومی متضمن پایایی و دوام چنین برنامه‌هایی است و انتظار می‌رود برای هرچه مطلوب‌تر شدن این برنامه‌ها از فرهیختگان، نخبگان و صاحب‌نظران گروه‌‌های مرجع اجتماعی نیز نظرخواهی شود تا طرح با كمترین درصد خطا و بیشترین بهره‌وری عاید گردد».

دری نجف‌آبادی تصریح كرد: «قانون برای همه و متضمن صحت و سلامت جامعه است و هیچ كس حق ندارد با ارتكاب فعل یا ترك فعل، ‌مبادرت به قانون‌شكنی نماید؛ هزینه قانون‌شكنی باید چنان در جامعه بالا باشد كه ارتكاب جرم برای هیچ كس نافع و سودمند نباشد؛ سپهر قانون‌مداری باید چنان فراگیر باشد كه حتی در اجرای قانون نیز تخطی نشود؛ لذاست كه در قوانین ما اعم از اساسی، مدنی، كیفری و... قانون برای یكایك افراد الزام‌آور بوده و از رهبری تا وزیر و وكیل و قاضی و ضابط و مردم عادی همه در چارچوب قانون تعریف می‌شوند و حدود و حقوق و وظایف و تكالیف ایشان با ابتنای به قانون ترسیم می‌گردد. سیاست كیفری حاكم بر نظام قضایی كشور نیر مستثنی از قاعده قانون بودن نیست؛ از جرم و مجازات گرفته تا قصور و تقصیر و مسئولیت مدنی و ضمانت كیفری همه تحت لوای اصل قانونی بودن مشروعیت می‌یابد؛ فرآیند كشف و تعقیب و تحقیق و نحوه رسیدگی و صدور رأی و تجدیدنظر و اجرای احكام و تعیین وظایف و اختیارات مقامات قضائی و ضابطان، همه و همه باید از شرایط و خصوصیت قانونی بودن برخوردار باشد».
نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 21 آذر 1386
رامین
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:17 ب.ظ
I do not blame him for searching for something better.
سه شنبه 21 فروردین 1397 01:09 ب.ظ
Have been taking little over a month.
دوشنبه 20 فروردین 1397 07:13 ق.ظ
You may arrange buying carts and design your individual website to draw prospects.

You can even rent a professional to do it for you.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 11:01 ب.ظ
A lady needs to have options. Jade Jade inexperienced is such a rocking new color for grooms!

This overcrowded occasion provides nearly every little thing for sale.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 03:14 ب.ظ
Two great hubs, one day. We seriously find it sad that individuals state things
mentioned in the article.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 06:26 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 07:05 ق.ظ
The argument for this piece's having been executed by Mawji is precisely the way in which the animals have been rendered.
دوشنبه 13 فروردین 1397 05:41 ب.ظ
You should have heard of blank stare!
دوشنبه 13 فروردین 1397 11:43 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
دوشنبه 13 فروردین 1397 10:28 ق.ظ
With the assistance of normal cleaning, you "get to know" the jewelry and
might spot distressed metallic and wobbly gem stones earlier than a loss
takes place.
سه شنبه 15 اسفند 1396 08:01 ب.ظ
من واقعا دوست دارم که از طریق مقاله ای که می تواند زنان و مردان را در نظر بگیرد، به دنبال است.
همچنین، بسیاری از تشکر از اجازه دادن به من برای نظر دادن!
دوشنبه 14 اسفند 1396 06:26 ب.ظ
موارد فوق العاده از شما، مرد من در مورد مسائلی که قبلا در مورد شما داشتم را ذکر کردم
فقط با شکوه هستند من واقعا دوست دارم آنچه شما در اینجا به دست آورده اید، قطعا همان چیزی است که شما بیان می کنید و راه
که در آن شما آن را ادعا می کنید. شما آن را لذت بخش و شما هنوز هم مراقبت برای نگه داشتن آن
هوشمندانه. بی صبرانه منتظرم تا از تو چیزهای بیشتری یاد بگیرم. این واقعا یک وب سایت فوق العاده است.
پنجشنبه 10 اسفند 1396 04:13 ب.ظ
چه چیزی از طرفداران، قطعه ای عالی از نوشتن و جذابیت دلپذیر در این مورد اظهار نظر کرد
محل، من در واقع با بهره گیری از این.
یکشنبه 2 مهر 1396 10:42 ق.ظ
An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who
was conducting a little homework on this. And he actually ordered me dinner
due to the fact that I found it for him... lol. So let me reword this....

Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this subject here on your website.
شنبه 18 شهریور 1396 03:52 ق.ظ
I'm really impressed with your writing skills and also
with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did
you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing,
it is rare to see a nice blog like this one these days.
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:30 ق.ظ
Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the great work.
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:49 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog
and wished to say that I have really enjoyed browsing
your blog posts. In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!
شنبه 7 مرداد 1396 11:24 ب.ظ
Hi, this weekend is nice in favor of me, because this moment i am reading this
great educational post here at my residence.
شنبه 7 مرداد 1396 09:37 ب.ظ
all the time i used to read smaller articles that also clear their motive, and
that is also happening with this paragraph which I am reading here.
شنبه 7 مرداد 1396 08:48 ب.ظ
I'm not sure why but this website is loading extremely slow
for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.
شنبه 7 مرداد 1396 08:09 ب.ظ
Hi there are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get
started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?

Any help would be really appreciated!
شنبه 7 مرداد 1396 02:53 ب.ظ
Hi would you mind letting me know which web host you're working with?
I've loaded your blog in 3 different internet browsers and
I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price?

Kudos, I appreciate it!
شنبه 7 مرداد 1396 11:23 ق.ظ
I think this is among the most important information for me.

And i'm glad reading your article. But wanna remark on few general things, The
web site style is perfect, the articles is really great : D.
Good job, cheers
شنبه 7 مرداد 1396 11:10 ق.ظ
It's appropriate time to make some plans for the future and it's time to be
happy. I've read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.
Perhaps you can write next articles referring to this
article. I wish to read even more things about it!
شنبه 7 مرداد 1396 10:45 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and I find
It really useful & it helped me out a lot.
I hope to give something back and help others like you aided me.
شنبه 7 مرداد 1396 10:39 ق.ظ
Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
months of hard work due to no back up. Do
you have any solutions to prevent hackers?
شنبه 7 مرداد 1396 10:32 ق.ظ
Hi! This post couldn't be written any better!
Reading through this post reminds me of my good old room
mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up
to him. Fairly certain he will have a good read.
Thank you for sharing!
شنبه 7 مرداد 1396 10:09 ق.ظ
I like the helpful info you provide in your articles.

I will bookmark your weblog and check again here frequently.
I am quite sure I'll learn plenty of new stuff right here!

Best of luck for the next!
شنبه 7 مرداد 1396 10:07 ق.ظ
Really when someone doesn't be aware of after that its up to other people that they
will assist, so here it occurs.
شنبه 7 مرداد 1396 09:26 ق.ظ
Peculiar article, exactly what I wanted to find.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30