تبلیغات
lkramin - تاریخچه اعتلای شركت نوكیا
 
lkramin
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رامین
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
     

 

بیش از3/1 گوشیهای همراه سراسر جهان را نوكیا تولید می كند تقریباً 60هزار نفر از كارمندان نوكیا در 120 كشور و 5 قاره پراكنده شده اند . ما در بررسی رقیبان امروزی نوكیا انضباط محسوسی می بینیم ، تمامی آنها با یك برنامه توسعه منظم شروع به تولید گوشی همراه میكنند اما نوكیا متفاوت با سایر شركتها است و این طرح كاری را رد می كند .
این شركت بیش از 100 سال كاغذ و چكمه های پلاستیكی تولید میكرده است و تنها از حدود 10سال قبل به سوی فن و تكنیك تلفن سوق داده شده است. حدود یك دهه پیش این احتمال می رفت كه نوكیا از راس تجارت جهانی كنار برود این مطلب در تجارت تلفن مساله جدیدی بود و اریكسون (Ericsson) قصد تصاحب آنرا داشت اما نوكیا كنار نرفت و هم اكنون موقعیت آن حتی از اریكسون هم بهتر می باشد .كاغذ به عنوان یك شروع :
نوكیا در سال 1864 در فنلاند در حوالی رودخانه نوكیا بنا شد جنگلها ، رودخانه ها و دریاچه های فراوانی وجود داشت ، این مساله افتخار ملی فنلاند محسوب می شود . بنا براین تحت چنین شرایطی صنعت كاغذ روی كار آمد . فردریك آدستوم(Fredrik Idestam) مهندس فنلاندی یكی از تاجران این صنعت شد . متاسفانه او تجربه كافی در این زمینه تجاری را نداشت . بنابراین این تكنولوژی را از آلمانی ها فرا گرفت . او از یك كارخانه تولید كاغذ در آلمان دیدن كرد . مالك ان كارخانه این صنعت را برای مدت چند سالی توسعه و آنرا به عنوان یك راز بزرگ پنهان كرده بود . اما آدستوم كارگران را متقاعد به نشان دادن كارخانه كرد . آنها یك نمایشگاه واقعی را به مهندس فنلاندی ارائه كردند . زمانی كه صاحب كارخانه این مساله را مشاهده كرد عاجز شد و مهمانش را بیرون كرد اما این مساله اهمیت نداشت زیرا آدستوم آنچه را كه می خواست دیده بود .
زمانیكه آدستوم به فنلاند برگشت كارخانه تولید كاغذ خودش را بنا كرد . بعد از گذشت چند سال در سال 1867 او اختراعش یعنی خمیر چوب را در نمایشگاه چوب پاریس عرضه كرد ویك مدال برنز جایزه گرفت . بعد از این مساله همه نوكیا را می شناختند . بنابراین آدستوم به تمامی محصولات برچسب نوكیا زد . وزمانی كه بعد از چند سال این شركت شروع به ارائه محصولات جدیدی كرد آدستوم هنوز همین برچسب را روی همه محصولات می زد . بازاریان امروزی این ابتكار آدستوم را نیز به نظامنامه افزودند .
اما تمام عملكردهای آدستوم خیلی هم ابتكاری نبودند . زمانی كه دامادش گستاف فوگلهوم(Gustaf Fogelholm) ( اودر سال 1895رئیس شركت نوكیا شد ) تصمیم به راه اندازی شركت تولید نیرو گرفت فردریك تنها مخالفش بود اما گستاف در برابر پدر زنش پیروز شد و اولین كارخانه تولید نیرو را در سال 1903 و دومین كارخانه اش را در سال 1913 بنا كرد .
كارخانه پلاستیك سازی :
تولیدات كارخانه پلاستیك سازی فنلاندی (FRW) سرآمد محصولات پلاستیكی فنلاند بودند روزی رییسان این كارخانه به خارج ازهلسینكی (Helsinki) رفتند . انها قصد داشتند كارخانه جدیدی در كنار همان رودخانه نوكیا نزدیك كارخانه نوكیا بسازاند.
در اغاز قرن 20 نوكیا به دنبال سهام دارانی میگشت . همسایه نوكیا ، FRW بزرگترین سهام دار آن شد . در طی جنگ جهانی تجارت كاغذ نوكیا افت زیادی كرد اما صنعت لاستیك سازی FRW پیشرفت زیادی داشت . تعدادی كاتالوگ قدیمی در دست می باشد ، این شركت 250 مدل چكمه های پلاستیكی را به بازار عرضه كرده بود . امروزه كارخانه های بزرگ قادر به ارائه چنین اقسام مختلفی از یك نوع محصول نمی باشند . بنابر این شریك نوكیا اقتدار بیشتری كسب نمود و سهام های آنرا بدست آورد . نوكیا تنها قسمتی از یك شركت بزرگ شد . در سال 1922 كارخانه كابل سازی فنلاندی به آنها ملحق شد . این مساله جالب است اما كاغذ و پلاستیك و كابل برق با همان برچسب نوكیا فروخته می شدند .
اما رئیسان هر سه شركت مخالف یكی شدن شركتها بودند . این پیوند فقط در سال 1967 ایجاد شد . یك پیمان ( گروه نوكیا ) در یك صنعت ، كاغذ پلاستیك و كابل . آخرین مورد و مهمترین بخش صنعت علم الكترونیك صنعتی بود .
جرقه های الكتریكی :
نوكیا با روسیه ارتباط كاملاٌ محسوسی داشت . بعد از جنگ جهانی دوم متحد آلمان یعنی فنلاند مجبور به پرداخت غرامت به اتحادیه جماهیر شوروی تا سال 1952 شد . این غرامتها شامل كابل های برقی بود كه به وسیله كارخانه كابل سازی فنلاندی تولید می شدند . این شركت مجبور بود دو برابر كابلی را كه قادر به تولیدش بود را فراهم كند . تنها دلیل انجام این كار حس وظیفه و وطن پرستی این شركت بود . بعداز پرداخت تمامی غرامتها، اتحادیه جماهیر شوروی اصلی ترین شریك گروه نوكیا شد . در میان دهه 60 نوكیا حدود 20% تولیداتش را به شوروی صادر می كرد . علی رغم نظرات مثبت در مورد شریك نوكیا جورن وسترلند ( Bjorn Westerland) رئیس جمهور تمام مدت حس بدی داشت او بیان می كرد : اگر روزی كرملین ( Kremlin) بگوید نه ما كل صنعتمان را از دست خواهیم داد . اما كسی مایل نبود این آینده نگری بدبینانه را بشنود .
در سال 1977 كاری كایرامو (Kari Kairamo) رئیس شركت نوكیا شد . كایرامو در همكاریش با آمریكا تجربه زیادی كسب كرده بود و بر خلاف پیشینیانش به اتحادیه شوروی تكیه نكرد او كاملاً غربی بود . او مایل بود مسائل را در طی جلسات غیر رسمی به صورت كاملاً اتفاقی اداره كند و ارتباطات شخصی برایش بسیار حائز اهمیت بودند . اودر مقایسه با پیشینیانش در میان جمع مهربانتر بود .در طی دوره او بر روی تولید نیرو والكترونیك تاكید بیشتری می شد .
الكترونیك مصرفی اصلی ترین حرفه شركت نوكیا در سال 1987 بود كایرامو تلاش زیادی برای بین المللی كردن شركت نمود و توجه اش به سمت اروپا متمركز شد . نوكیا در دوره ریاست كایرامو چند محصول بزرگ ( تلویزیون و كامپیوتر ) تولید كرد كه به هر حال در زمان تولید احتمال خطر كردن هم وجود داشت .
در سال 1986 كایرامو با ارائه دفترچه های جدید راهنمای داخلی كه خودش مسئول آن بود در سرپرستی این صنف تغییری ایجاد كرد . او مدیری دلسوز و خوش برخورد بود كه به ارتباط برقرار كردن با دیگران علاقه داشت . به هر حال از اقتدار زیاد او در سال 1988 یعنی زمانیكه نوكیا به علت عدم تولید و موارد كاری مختلف به سمت ركود مالی می رفت كاسته شد .
مدیر كنونی نوكیا :
در سال 1986 كایرامو جورما اولیلا (Jorma Ollila) را به عنوان مدیر اجرایی جدید نوكیا منصوب نمود . اولیلا در سالهای 1986 تا 1989 سمت معاونت رئیس را به عهده داشت . بعد از این دوره او به عنوان مدیر بخش گوشی همراه مشغول به كار شد . او در سال 1992 مدیر اجرایی نوكیا شد . در سال 1981 نوكیا با مدیریت كایرامو استاندارد NMT گوشی همراه را ارائه كرد كه در روسیه و اروپای شمالی بسیار مورد توجه واقع شد . در سال 1987 نوكیا تولید اولین گوشی NMT (Mobira City man) را آغاز نمود . گام بعدی راه اندازی شبكه GSM بود . در سال 1989 نوكیا اولین شبكه GSM را به شركت فنلاندی رادیو لینجا (Radio Linja) فرستاد . رئیس جمهور فنلاند در سال 1991 اولین تماس GSM را برقرار كرد . نوكیا در سال 1992نسلهای قبل تمامی گوشیهای GSM جدید خودش را چنین معرفی نمود : نوكیا 1011 بنابراین تجارت اصلی نوكیا تولید گوشیهای همراه شد و همانطور كه قبلاً ذكر نمودیم جرما اولیلا به عنوان مدیر اجرایی آن منصوب شد .
نیازی به توضیح زیادی در مورد گوشیهای نوكیا نمی باشد این گوشیها محبوب ترین گوشیها در تمام دنیا می باشند . نوكیا تنها در ایالت متحده بعد از موتورولا (Motorola) دومین جایگاه را به خود اختصاص داد . اما این مساله اهمیت چندانی ندارد زیرا نوكیا امروزه 38% از بازار جهانی گوشی تلفن همراه را در اختیار دارد . تولیدات نوكیا تنها به گوشیهای همراه ختم نمی شوند : اكثر محصولاتش به همراه یكسری وسایل اضافی می با شند . نوكیا اولین شركتی بود كه چنین قطعات طراحی شده را به عنوان قابهای قابل تعویض ارائه می كرد تولید كنندگان دیگر بعد از نوكیا اقدام به این كار كردند . همچنین این شركت دارای نوع آوری ها ی دیگری نیز می باشد برای مثال آخرین نوع آوری آن 5140 اولین گوشی GSM با قابلیت صحبت كردن تنها با یك حركت است .بنابراین حقیقتاً نوكیا در راس ارتباطات تلفنی قرار داشت و حضور آن در بازار همچنان پررنگتر می شد . نمیتوان چنین پیشن بینی كرد كه این موقعیت در آینده ثابت بماند اما هم اكنون چنین به نظر می رسد كه نوكیا توانایی جذب درصد بیشتری از بازار را دارد . اما متاسفانه هیچكس نمی داند كه چنین خواهد شد یا نه ؟

نوع مطلب : موبایــــــــــل، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 1 دی 1384
رامین
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:53 ب.ظ
What's up, this weekend is fastidious in support of me,
as this point in time i am reading this wonderful educational piece
of writing here at my residence.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 09:03 ب.ظ
It's hard to find experienced people on this topic,
however, you seem like you know what you're talking about!

Thanks
چهارشنبه 30 فروردین 1396 01:28 ق.ظ
you're in point of fact a just right webmaster.
The web site loading velocity is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
Also, The contents are masterwork. you have performed a great process on this topic!
جمعه 25 فروردین 1396 07:13 ق.ظ
Thanks to my father who stated to me regarding this website, this weblog is actually
amazing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر